fbpx

Co byste měli vědět, než koupíte použitý notebook

Ne každý si může dovolit zbrusu nový notebook, ovšem místo něho si nyní může pořídit použitý či repasovaný notebook, jehož cena je výrazně příznivější. Pokud chcete snížit riziko špatného nákupu, připravili jsme pro vás několik tipů, co zkontrolovat, než vybraný notebook zaplatíte.

Na co jej potřebujete

Úplně na začátku, než začnete vybírat nový notebook, je třeba se zamyslet a ujasnit si, proč ho vlastně kupujete a na co jej budete používat. Přemýšlejte o aplikacích, které by měl zvládnout, o životnosti baterie, pokud jej potřebujete na cesty nebo o požadavcích na rychlost procesoru a paměť RAM.

Když najdete vhodný laptop a vypadá to na koupi, vytiskněte si jeho specifikace a ověřte si, zda odpovídá repasovanému notebooku, který chcete zakoupit. Před koupí je dobré se také podívat na recenze a doporučení od lidí, kteří jej už používají.

Zkontrolujte tělo notebooku

Důkladná kontrola těla by měla být samozřejmostí. Ujistěte se, že rám notebooku nemá žádné praskliny či zda to nevypadá, že někomu spadnul na zem. Také prověřte, zda nechybí nějakou šroubky a není povolený kloub pro obrazovku notebooku.

Prověřte stav displeje

Dalším důležitým krokem je kontrola stavu obrazovky. Zajímat by vás mělo blikání, zabarvení, jas a špatné obrazové body. Poznáte to např. při promítání obrázků v různých barvách.

Můžete také otevřít nějaké video a zjistit, jak široké jsou pozorovací úhly. Tuto informaci pak můžete případně porovnat s dalšími vybranými notebooky.

Otestujte klávesnici a touchpad

Klávesnice patří k nejčastěji používané části notebooku /pokud tedy není dotykový/, takže je poměrně zásadní ověřit si její funkčnost.

Zaměřte se na chybějící či nefunkční klávesy, vyzkoušejte si psaní, abyste měli jistotu, že vám bude vyhovovat. Pokud vám rozložení klávesnice moc nesedí je lepší vyzkoušet i jiné notebooky.

U touchpadu by mělo být v pořádku rolování i např. zoomování pomocí dvou prstů nebo přetočení se třemi prsty atd. Pokud jsou zde klávesy jako u myši měly by jít lehce zmáčknout.

Otestujte všechny porty a mechaniku

Vyzkoušejte všechny USB porty, konektory pro sluchátka, pro síťové připojení, HDMI, sloty pro SD kartu, mechaniku CD/DVD a další dostupné vstupy. Některé z nich jsou vyvedeny přímo ze základní desky, proto jejich případná náhrada bude něco stát.

Ověřte si funkci Wi-Fi

Asi nikdo nemá zájem o notebook, který se nedokáže připojit i internetu přes bezdrátovou síť. Právě v tom je kouzlo notebooku, že to dokáže a není odkázán na kabelové připojení. Kromě Wi-Fi se podívejte i na funkci Bluetooth – pokud je k dispozici.

Webová kamera a reproduktory

Většina webkamer, které jsou součástí notebooku je průměrné kvality. Přesto je lepší mít aspoň nějakou než žádnou. Co se týče reproduktorů i když je možná nepoužíváte, stále je dobré je vyzkoušet, aby byly funkční.

Zkontrolujte stav baterie

Většinou nemáte prostor ani vybavení na důkladnější kontrolu baterie notebooku. Určitou představu však můžete získat v nastavení správy napájení v rámci operačního systému. Zde si můžete udělat aspoň rámcovou představu, zda ještě vydrží nebo je dobré požádat o slevu či chtít novou baterii.

Kontrola softwaru

Pokud kupujete repasovaný notebook včetně operačního systému, ověřte si je originalitu. Jestliže jsou instalované i nějaké programy s licencemi, zkontrolujte, zda máte k dispozici produktové klíče a případně také původní CD se softwarem a záložní média, které se dodávají s notebookem.

Cena

Předtím, než se rozhodnete koupit repasovaný notebook si porovnejte udávanou cenu s cenou zcela nového modelu. Jestliže se chystáte na upgrade komponent, možná se ukáže, že by se vyplatil nákup zcela nového notebooku.

Nákup repasovaného notebooku nemusí být obtížný, stačí když se projdete navržené kroky. Vyplatí se také nakupovat o renomovaného prodejce repasované výpočetní techniky, který je na trhu již dlouho. Máte jistotu, že nabízený sortiment bude v pořádku a případné nedostatky máte s kým řešit.

Znáte stránku inComputer.cz ? Patří jednomu ze známých prodejců výpočetní techniky, který ji dováží přímo ze zahraničí s velmi zajímavými cenami. Při nákupu se můžete dostat na slevu až 70 %, což je hodně zajímavé.

Jsi 771. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.