fbpx

Chybí vám lidi ve výrobě?

V České republice jsou neustále plné úřady práce a zároveň také spousta pracovních příležitostí. Češi si myslí, že si neustále mohou vybírat, co budou dělat a mohou odmítat podřadné práce.

České společnosti tedy musí přijímat zaměstnance ze zahraničí. Nejčastěji to bývají obyvatelé Ukrajiny. Pracovní povolení se liší podle toho, zda je daný kandidát z EU nebo žije mimo EU. Kandidát, který žije v EU, má jednodušší podmínky pro splnění, pokud na území České republiky bude chtít pracovat.

Největší komplikací pro zaměstnání cizinců je skutečnost, že pracovní pozici nezaplníte okamžitě. Pokud tedy potřebujete zaměstnance okamžitě, pak musíte hledat na úřadu práce a doufat v úspěch.

Vyřízení pracovního povolení nějakou dobu trvá a pokud nastanou komplikace, ještě se vše prodlouží.

Jak zajistit pracovní pozici

Má-li zaměstnavatel volnou pracovní pozici, kterou chce uvolnit i pro cizince, pak je nutné, aby to nahlásil na úřadu práce. Pracovní pozice se tak uvede do centrální evidence míst určených pro zaměstnanecké karty. Povinností na tato pracovní místa jsou následující:

  • cizinci jsou povinni odpracovat každý týden minimálně 15 hodin
  • plat musí odpovídat nebo být vyšší než základní sazba minimální mzdy platná pro daný rok, to i bez ohledu na druh práce
  • zaměstnavatel musí podat potvrzení, že do 30 dní od podání, nebyla pracovní pozice obsazena osobou z České republiky
  • po zaplnění pracovní pozice je zaměstnavatel povinný nahlásit to úřadu práce

Zaměstnanci z Filipín

Máte-li zaměstnavatel zájem o pracovní sílu z Filipín, pak je nutné, aby zaměstnanec vlastnil zaměstnaneckou kartu. Pracovní povolení bude nějakou dobu trvat, protože potencionální kandidát bude nejprve potřebovat najít vhodnou pozici, na které se uplatní a až poté žádat o zaměstnaneckou nebo modrou kartu, kde musí být pracovní pozice uvedena.

Zaměstnanci z Filipín jsou pod dohledem Filipínské organizace a mají trošku jiný pracovní režim. Pokud tedy chcete pracovní pozici zaplnit osobou z Filipín, budete muset uhradit veškeré náklady, které jsou spojené s přicestováním do České republiky.

Zaměstnavatel tedy bude hradit veškeré letenky a také cestovní pojištění. Velikou výhodou vám naopak bude to, že zaměstnanci po celou dobu trvání pracovního povolení, zůstanou u jednoho zaměstnavatele.

Máte tak jistotu, že pracovní pozice opravdu zůstane zaplněna. Filipínci jsou považováni za nejvíce stálé, spolehlivé a pracovité zaměstnance.

Zaměstnanecká karta

Zaměstnanecká karta od poloviny roku 2014 slouží zároveň jako povolení pro zaměstnání na území České republiky a stejně tak i jako povolení k dlouhodobému pobytu na našem území. Vydává se tedy jednotné povolení.

Zaměstnanecká karta není omezena druhem vzdělání. Pokud se tedy ucházíte o pracovní pozici, kde je kvalifikace nutností, pak se nejedná o zaměstnaneckou kartu, ale musíte si zažádat o modrou kartu, která je specifikována právě na pracovní pozici vyžadující vyšší vzdělání.

Kartu obdrží i cizinci, kteří na svoji pozici nepotřebují pracovní povolení, taktéž zaměstnaneckou kartu obdrží osoby, které přijeli na území České republiky pouze za účelem služební cesty. 

Žádost se podává písemnou formou na české ambasádě v zemi pobytu. Můžete ji podat pouze na pozici, která je v centrální registraci volných pracovních míst. Taková pozice má totiž přiřazené identifikační číslo, které se do žádosti musí uvést.

Výjimku tvoří osoby, které mají volný přístup na trh, což bývají převážně studenti. Ambasáda ani Ministerstvo Vnitra ČR vám nevydá platnou zaměstnaneckou kartu pouze na základě dohody o provedení práce.

Musíte mít platnou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti. Stejně tak musíte doložit cestovní pas a výpis z trestného rejstříku.

Pro zajištění zaměstnanců ze zahraničí, je vhodné se obrátit na agenturu IRS Czech, která má mnohem více zkušeností. Poradí vám, jaké máte možnosti, zajistí nábor nových pracovníků už v zahraničí a samozřejmě vyřídí nezbytná povolení pro práci v ČR.

Své pracovníky si tak vybíráte bez nutnosti investování do zajištění jejich cesty do ČR nebo vaší do země odkud vybíráte pracovníky. Máte také jistotu, že pokud přijde kontrola, budete mít veškeré doklady v pořádku a nemusíte se bát, že vaši zaměstnanci jsou v České republice nelegálně.

Proberte to nezávazně se specialisty na stránkách www.irsczech.com


Jsi 140. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.