Chraňte svoje dřevo, odhalte sílu lazury

Lazura je průhledný nátěr, který se nanáší na dřevo. Důvodem je především ochranná funkce. Jak zvolit správnou lazuru a které zásady se vyplatí dodržovat při aplikaci?

Co je lazura

Lazury na dřevo se používají především tehdy, když chceme zabránit vzniku plísní nebo napadení hmyzem, případně jej hodláme ochránit před negativním vlivem slunečního záření. Nejsou tou jedinou možností, na trhu jsou k dostání rovněž barvy nebo laky.

Lazura má především tu výhodu, že nechá dřevo „dýchat“. Vytvoří na něm pružnou vrstvu, která se přizpůsobí změnám, jimž každý materiál nevyhnutelně podléhá. Proto nepopraská.

Jak se vyznat v jednotlivých druzích

Základní rozdělení je na lazuru tenkovrstvou a silnovrstvou. Rozdíl tkví ve způsobu aplikace i v životnosti. Silnovrstvá lazura se jen v minimální míře dostane do struktury dřeva. Vytvoří tak pevnější film, proto poskytuje dlouhodobou ochranu, uvádí se cca pět let.

Nicméně s každým dalším nátěrem musíte zároveň odstranit ten předchozí, proto je celý postup o něco pracnější. Dřevo se také musí nechat dokonale vyschnout, jinak se lazura oloupe. U toho tvrdého to přitom může trvat i dva roky.

Tenkovrstvé lazury se do dřeva v podstatě vsáknou. Dokáží ho tak bránit jen kratší dobu, vrstvička na povrchu materiálu je poměrně slabá. Vydrží vám cca tři roky, ale jakmile ho budete chtít obnovit, stačí jednoduše přetřít.

Pro optimální vlastnosti ale většinou nestačí přetřít jednou, musí se opakovat přibližně dvakrát až třikrát. Konkrétní způsob samozřejmě záleží na daném produktu a na tom, co doporučuje výrobce, ale i na povětrnostních podmínkách. Vydatnost se odvíjí od druhu konkrétního dřeva, některé nasákne více.

Obecně platí, že lazury bezbarvé bývají vhodné spíše pro použití do interiéru, protože nemají UV filtr. Přetřít s nimi můžete třeba starý nábytek a vrátit mu tak zašlý vzhled. Na podlahu by se ovšem používat neměly, protože nejsou v dostatečné míře odolné vůči oděru.

K čemu jsou olejové lazury

Olejové lazury na dřevo jsou moderním produktem, který zaručuje vysokou ochranu materiálu a současně i snadné nanášení. Jsou vhodné i pro venkovní použití, ošetřit s nimi můžete například také dřevěnou fasádu či pergolu. Stačí přitom pouze jeden nátěr, protože se vyznačují vysokým obsahem sušiny. Díky tomu olejové lazury šetří čas i peníze.

Zachovávají všechny přednosti lazur, vytvářejí průhlednou vrstvu, která dovolí vystoupení přirozené kresby dřeva. Žádným způsobem tak nemaskují původní vzhled materiálu. K dostání jsou ovšem i lazury pigmentované.

Tento typ nátěru se vsakuje hluboko do struktury dřeva. Neloupe se, k postupnému odstraňování vlivem vnějších vlivů dochází odpařením a sprašováním. Po obnově se nemusí brousit, stačí znovu natřít. Nátěr se může provádět i během nižších venkovních teplot, podmínkou ovšem je, aby bylo sucho.

Mezi jedny z nejkvalitnějších lazur na dřevo patří značka OSMO, která je známá svou vysokou kvalitou a hlavně vydatností. Na plochu tak budete potřebovat mnohem méně vrstev nátěru, což znamená finanční úsporu. Vybrat některou z lazur OSMO můžete na stránkách www.oleje-osmo.cz , kde jsou také větší ekonomická balení za výhodnější cenu.

Jsi 677. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.