Být samouk nebo navštěvovat jazykové kurzy?

Internet je plný zaručených rad, jak si zaručeně vybrat ten správný jazykový kurz (klasický veřejný, pomaturitní studium jazyků nebo třeba firemní vzdělávání). Je ale lepší navštěvovat individuální kurz nebo skupinový?

Jak být dobrým samoukem a kde na nás při autodidaktickém studiu číhá největší úskalí? Je Ti prokrastinace dobře známá a chceš se jí zbavit? Přečti si dnešní článek plný rad, jak vybrat správný jazykový kurz a jak při studiu jazyka nezklamat.

Skupinové kurzy

Tak zrovna o skupinových kurzech není potřeba rozsáhle se rozepisovat. Existují kurzy pro veřejnost, firemní jazykové kurzy nebo pomaturitní studium jazyků. Klasické veřejné kurzy všichni známe. Jejich hlavní výhodou je zejména jejich cena. Dalším typickým znakem skupinového kurzu je, že má alespoň částečně určenou osnovu/harmonogram kurzu. Ve skupině se s ostatními účastníky můžete motivovat k lepším výsledkům a zanedlouho tak úspěšně složit vybranou zkoušku z jazyka.

Pomaturitní studium angličtiny a dalších jazyků je velmi specifické. V dřívějších letech byla tato forma studia „záchranou“ při nepřijetí na vysokou školu, v dnešních dnech se však stává plnohodnotným soupeřem vysokoškolského studia. Mít po maturitě však není podmínkou. Ke studiu pomaturitního kurzu se můžeš přihlásit, ať už je Ti 20 nebo 50. Učení se v partě lidí, kulturní akce i vysokoškolský život v každém věku, to je pomaturitní studium jazyků.

Individuální kurzy

A tedy studium jazyka podle Tvých představ. Individuální kurz nebo taky kurz 1 na 1 je vysoce efektivní forma studia. Na hodinách se budeš setkávat sám se svým lektorem, který tak může jazykový kurz ušít Tvým potřebám na míru. Intenzita kurzu (počet lekcí týdně) i přesný čas záleží jen na Tobě.

Jedinou nevýhodou tohoto typu kurzu je, že bývá zpravidla finančně náročnější. Pokud máš však na svůj kurz španělštiny jen omezené množství času, neexistuje lepší volba!

Samoukem nezvládne být každý

Být samoukem je svým způsobem umění a má své kouzlo. Nejsi vázán žádným konkrétním dnem v týdnu, náklady za „kurz“ jsou spojené pouze s pořízením kvalitní učebnice. Pokud už jsi však zkoušel být samoukem – ať už při studiu jazyka nebo třeba při učení se hře na hudební nástroj, dobře víš, že to není procházka růžovým sadem. V čem je problém?

Být samoukem znamená, že si musíš sám zvolit cíl i metodu učení. Jsi vlastně sám sobě lektorem. Převážná většina lidí však nezvládne motivovat se dál a udržet tempo výuky.

Přestože máš zpočátku ze svého vlastního rozhodnutí velkou radost, postupem času Tvé nadšení pomine, ztratíš disciplínu a místo trávení času s učebnicí Tě pohltí… prokrastinace.

Prokrastinace jako nemoc dnešní doby

Podle Slovníku cizích slov taky chronická tendence odkládat povinnosti a úkoly na později. Cizí slovo, které dobylo češtinu, jelikož pro něj nemáme český ekvivalent. O lenost totiž tak úplně nejde. Všichni to známe. Máme před sebou nějakou práci nebo úkol, ale nám se do něj nechce.

Děláme všechno pro to, abychom plnění úkolu mohli odsunout na později. Uklízíme, jdeme cvičit, sledujeme seriály, srovnáváme knihy v knihovně podle barev nebo prostě jen tak zíráme od zdi. Děláme nepodstatné věci, zatímco důležitá práce nám stojí.

Je Ti popsaná situace důvěrně známá? Nezoufej, nejsi v tom sám.Prokrastinace je fenomén dnešní doby, a dokonce ji studují vědci na prestižních univerzitách.

Pro studenty na školách může být noční můrou a důvodem začít s prokrastinací třeba psaní diplomové práce. Aktualizace Facebooku každých 10 vteřin a umývání nádobí za všechny spolubydlící.

Prokrastinace však číhá taky na studenty jazyků, zejména na samouky, které nemusí trápit myšlenka, že za jazykové kurzy zaplatili. Jak prokrastinaci při studiu jazyka porazit?

Skvělým základem při autodidaktickém studiu je vysoká motivace. Tou může být například vidina lepší pracovní pozice nebo vycestování do zahraničí. Z vlastních zkušeností víme, že když si zvolíš cíl naučit se sám japonsky jen proto, aby ses mohl chlubit kamarádům u piva, skončíš pravděpodobně sledováním seriálu s popcornem v ruce.

Jídlo k prokrastinaci prostě patří. Ale nechceme Tě podceňovat!

Další skvělou možností je mít nějakého jazykového „buddyho“, abys při samostudiu jazyka přeci jen nebyl tak úplně sám. Pokud máš za kamaráda rodilého mluvčího, máš velkou výhodu. Může odpovědět na všechny Tvoje nejasnosti a motivovat Tě při studiu dál! Důležitou podmínkou samostudia je samozřejmě samostatnost, kreativita, učenlivost a silná vůle.

Být samoukem je zkrátka dřina, ale o to budeš větší kápo, když se Ti jazyk podaří naučit. A kdyby to přece jen nešlo a Ty jsi byl už pátým rokem stále na úrovní „věčný začátečník“, zastav se za námi.

Jsme Jazyková škola Brno PELICAN a zjistíme, kde je problém, poradíme Ti s výběrem učebnice anebo Ti doporučíme, který kurz by právě pro Tebe byl nejvhodnější!

Tvůj PELICAN

Jsi 988. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.