Bezpečnostní tipy pro kiteboarding a wakeboarding

Strávit den na vodě při oblíbeném kiteboardingu nebo na wakeboardu, přináší spoustu adrenalinu a také zábavy. Pokud však nedodržujete několik základních bezpečnostních pravidel může se změnit v noční můru. V tomto článku si představíme 7 bezpečnostních tipů, které byste si při wakeboardingu i kitu měli pamatovat.

Zkontrolujte počasí

Možná nebudete chtít, aby vám nepříznivé povětrnostní podmínky zničily naplánovanou jízdu na wakeboardu. Obvykle je ovšem lepší tomuto pokušení odolat. Pokud je vítr příliš silný, povrch vody nemusí být stále hladký, když se pak přidá i déšť zhorší se i celková viditelnost.

A do třetice, pokud začne bouřka, říkáte si při jízdě na vodě o zásah bleskem. Blesk v kombinaci s vodou opravdu není vhodná kombinace, a to i když neuhodí přímo do vás ale jen do hladiny.

Používejte ochrannou vestu

Dokonce i když jste velmi dobrý plavec, ochranná vesta s floatačním zařízením je při vodních sportech nezbytností. Zvlášť při jízdě na wakeboardu, kdy nikdy nevíte, co se může stát. Stačí nečekaná kolize na vodě nebo náraz na kameny a můžete si přivodit bezvědomí.

Ochranné vesty na wakeboarding jsou navíc vyrobeny tak, aby chránili před případnými nárazy a udržely vás na hladině.

Nejméně dva na člunu

Pokud jezdíte za člunem potřebujete kromě vás minimálně další dva lidi. Jeden z nich bude řidič člunu a druhý vás bude sledovat, kdyby se něco přihodilo. Druhá osoba, která má sledování na starosti může také lépe předávat pokyny od wakeboardisty řidiči, což dále zvýší vaši bezpečnost.

Dostatečná hloubka a prostor

Když používáte wakeboard nebo jezdíte s drakem na kiteboardu je důležité mít kolem sebe dostatečný prostor. Pro bezpečnou jízdu je ideální hloubka vody nejméně pět metrů. Z hlediska prostoru by mělo být kolem vás v každém okamžiku k dispozici alespoň 100 metrů. Pouze tak budete mít dostatek prostoru a nebude hrozit riziko srážky s jiným jezdcem.

Seznamte se s prostředím

Předtím než se pustíte do vodních aktivit, je dobré si zajistit dobrou znalost prostředí, v kterém budete jezdit. Jde hlavně o nebezpečné bóje, ocelové pilíře nebo pahýly stromů, které potkat v rychlosti není úplně ideální.

Zároveň si můžete přidat také znalost místních vodních proudů a rizikových míst, kde by vás to mohlo vynést např. na ostrou skálu. Právě dobrá znalost vodního prostředí je zásadní pro vyloučení nečekaného nebezpečí.

Vyhněte se přeplněným oblastem

To je samozřejmé, pokud jsou v bezprostřední blízkosti další plavidla a není možné dodržet bezpečnou vzdálenost je lepší raději zastavit a počkat až se prostor uvolní. Doporučení pro řidiče motorových člunů, pokud se přibližujete k jezdci ve vodě je nutné mít vždy vypnutý motor.

Hřejivá ponča

Pokud skončíte s jízdou a jste již na břehu, je dobré se co nejdřív převléct z mokrého oblečení. Pokud jste však na pláži, kde je spousta lidí, může tento proces být pro někoho komplikovaný. Právě pro tuto fázi je vhodné se vybavit pončem na vodní sporty.

Pončo je vyrobeno ze savého materiálu podobného ručníku. Zároveň vás zakryje při převlékání a můžete jej nosit i při dalším pobytu na břehu. Oblíbené jsou zejména ponča s kapucí a klokaní kapsou, která zahřejí i v chladnějším počasí.

Mezi jedny z nejkvalitnějších patří ponča Mystic, která najdete na stránkách www.mysticstore.cz či na Showroomu Mystic v Brně.

Jsi 1018. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.