Jak aplikovat lazuru na dříve natřené dřevo?

Chcete dát nový nátěr na starý či opotřebovaný dřevěný povrch  a tím mu dát zcela novou krásu? Pokud to chcete udělat, musíte být připraveni a ochotni absolvovat poměrně zdlouhavý proces, protože použít nový nátěr venkovní lazury na dřevo na povrch, který už je natřený, to může trvat i několik dní. Postupujte podle následujících pokynů, abyste si, co nejvíce zjednodušili celou práci.

Co vše budete potřebovat:

  • nějaké hadry
  • kus čisté látky
  • odstraňovač barvy
  • odmašťovač
  • štětce
  • škrabku na barvu
  • smirkový papír
  • lazuru na dřevo
  • prostředek na finální ochranu povrchu

Krok 1 – Koupit kvalitní odstraňovač barvy

První věc, kterou musíte udělat, je odstranit z povrchu dřeva všechny vrstvy staré barvy. Na trhu existuje několik druhů odstraňovačů barev, které můžete úspěšně použít. Ten, který si vyberete bude závislý na tom, jaký typ barvy je použitý na dřevěném povrchu, který opravujete.

Pokud nevíte, jaký typ barvy odstraňujete, existuje trik, jak to zjistit. Existují dva druhy barev latexové a olejové. Chcete-li otestovat, s čím máte co do činění, nejprve si nalijte trochu odmašťovače do misky. Následně do ní ponořte hadr a trochu prostředku rozetřete na kousek dřevěného dřeva, které chcete čistit. Nechte působit po dobu několika minut, než povrch setřete čistou látkou. Pokud barvy zmizí, máte co dělat s latexovou barvou a můžete si koupit vhodný odstraňovač barvy.

Krok 2 – Odstraňte barvu

Odstraňovače barev jsou buď kapalné nebo viskózní, který z nich použijete závisí na množství vrstev barvy, kterou bude třeba odstranit. Tekutý odstraňovač barvy na dřevo je snadno aplikovatelný a dostane se prakticky kamkoliv.

Tekutá verze by však měla být použita pouze tehdy, pokud vás čekají pouze jedna až dvě vrstvy barvy. Viskózní odstraňovač barev na druhou stranu vyžaduje použití štětce a je vhodný pro odstranění 3–10 vrstev staré barvy.

Odstraňovač nanášejte na dřevěný povrch přesně dle pokynů od výrobce. Následně počkejte jeden nebo dva dny a odstraňte přípravek buď vlhkým hadříkem nebo škrabkou. To, že je barva připravena k odstranění poznáte podle toho, že změkne.

Krok 3 – Barvení dřeva

Jakmile se dostanete k této fázi, už máte za sebou složitější části projektu. Chcete-li vytvořit poréznější povrch dřeva, který bude lépe vsakovat lazuru na dřevo, lehce povrch přejeďte brusným papírem. Poté povrch očistěte odmašťovačem.

Dále při natírání lazurou pomocí štětce si dejte pozor na odkapání případných kapek, které by se pak mohly vytvořit na natíraném povrchu. Stejně to platí i u škrábanců, které mohou vzniknout nabráním nečistot na štětec.

Při natírání venkovní lazurou používejte široký štětec s vysoce kvalitními štětinami např. od značky Osmo pro pokrytí maximální plochy při jenom tahu. Před aplikováním druhé vrstvy lazury počkejte na vyschnutí první, nebo postupujte podle pokynů od výrobce, aby byla vrstva lazury dostatečně suchá.

Na závěr použijte nějaký prostředek na finální ochranu dřeva, pokud tedy již Vaše lazura tuto ochranu neobsahuje. Např. lazury na dřevo Osmo určené pro venkovní použití v sobě ochranu před povětrnostními vlivy i UV zářením mají.

Vše potřebné k výše uvedenému postupu najdete na stránkách www.oleje-osmo.cz

Jsi 1108. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.