fbpx

5 knih, které probudí vaši vášeň pro cestování

Poznáváte rádi nová místa, chutě a vůně? Přinášíme vám 5 tipů na knížky, díky kterým zažijete východ slunce nad Římem, ochutnáte pálivé indické kari, setkáte se lámy z bájného Šangri-La a projedete se newyorským metrem. A to vše zvládnete třeba z křesla svého obývacího pokoje.

James Hilton: Ztracený obzor

Skupinu čtyř pasažérů malého letounu po nouzovém přistání vysoko v zasněžené Himaláji zachrání mniši z kláštera Šangri-La v překrásném údolí. Co je pro jednoho rájem, může být pro druhého vězením. Kniha Ztracený obzor je plná konfrontací západního a východního myšlení a přenese vás do dechberoucí krajiny s vysokými štíty hor do místa, kde je možné žít věčně.

 

Miroslav Šašek: To je …

Série obrazových průvodců vám nabídne nejen cestu na nová místa, ale i cestu časem o pár desítek let zpátky. Český ilustrátor Miroslav Šašek emigroval po převratu v roce 1948 do Paříže. Jaké bylo toto město v době, kdy v něm žil, zjistíte v první knize To je  Paříž. Ilustrovaný průvodce měl mimořádný úspěch a proto vyšlo v letech 1959 – 1970 celkem 17 dílů, které vás zavedou třeba do Mnichova, Říma, Izraele, Hong Kongu nebo na raketovou základnu Cape Canaveral. Knihy se skvěle prodávaly v mnoha zemích světa, ale pro většinu Čechů byl Miroslav Šašek zcela neznámý až do roku 2013, kdy se tato oblíbená série bedekrů začala vydávat i v češtině.

 

Elizabeth Gilbert: Jíst, meditovat a milovat

Hlavní hrdinka knihy Jíst, meditovat a milovat má podle společenských měřítek vše, co je ke štěstí potřeba – manžela, krásný dům i rozjetou kariéru. Ale šťastná není. Rozvede se a vydá se sama na roční cestu do Itálie, Indie a Indonésie. Podíváte se společně s ní do italských restaurací i domácností, strávite čtyři měsíce meditacemi v indickém ašrámu a na Bali budete hledat klid a rovnováhu…a taky lásku.

 

Gregory David Roberts: Šantaram

Poznejte Indii ze všech stran, dostanete se i na místa, kam si troufne opravdu málokdo. Zjistíte, jak se žije tisícům lidí ve slumu i jak vypadá luxusní svět bombajské mafie. Poznáte drsné a špinavé prostředí indické věznice a dostanete se i do bojů v Afganistánu. Gregory David Roberts v románu Šantaram popsal své vlastní zážitky takovým způsobem, že se budete cítit, jako byste vše prožili na vlastní kůži.

Tibor Fischer: Putování na konec pokoje

Oceane miluje cestování, ale chodí nerada ven, vlastně už z bytu nějaký čas nevychází vůbec. Vše se změní, když ji začnou chodit dopisy od bývalého přítele, který je přitom už deset let po smrti. Oceane začne pátrat ve světě, aby pochopila svou minulost. S knihou Putování na konec pokoje se dostanete do erotického klubu v Barceloně, na bojiště Jugoslávie a do smrtelně nebezpečné zóny pro potápění u ostrova Chuuk v Tichomoří.

 

Chystáte se na cestu a hledáte inspiraci? Nebo naopak teď cestovat nemůžete, ale máte rádi historky z cest? Máme pro vás několik tipů na zajímavé čtení.

Zjistěte kolik si vydělá indický rikšář a proč jsou některé rikšy růžové? Jak se žije v Hanoji, kde komunistický režim přežil i pád Sovětského Svazu? A víte, že v rumunském Banátu najdete české vesnice, jejichž obyvatelé stále dodržují u nás již většinou zapomenuté tradice?

Cestování prostřednictvím příběhů z knih a blogů je pohodlné, bezpečné a levné. Až vás ale přepadne chuť vyrazit i na reálnou cestu, máme pro vás závěrečný tip. Vezměte si sebou knížku, která se odehrává v místě, kam se chystáte. Hledání míst popsaných v knize vás bude bavit a pomůže vám je poznat trochu jinak než podle doporučení kapesního průvodce.

Jsi 718. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.