Začínáme běhat – běžecké oblečení a další vybavení

Ať už trénujete na soutěž, nebo jen tak běžíte pro zábavu či si udržujete linii, musíte si zajistit, abyste měli to správné běžecké oblečení a boty. Budete se cítit bezpečněji, pohodlněji a připraveni i pro náročný běh. Proč vlastně potřebujete specifické běžecké vybavení?

Možná už ve vašem šatníku visí nějaké oblečení vhodné pro běh, ale abyste předešli zranění, může být záhodno přezkoumat aktuální stav vašich běžeckých bot či oblečení, zda už nejsou příliš staré a opotřebované.

Správné oblečení na běh dobře odvede pot a snižuje přehřátí, správná běžecká obuv zase může výrazně zlepšit vaši rovnováhu a minimalizuje riziko zranění při běhu. Při dopadu chodidla na zem, nejen, že tlak jde do chodidla, ale také jde do kloubů, takže dobrá obuv na běhání může pomoci snížit budoucí problémy.

Kde budete běhat?

Při běhu na silnici či ulici je třeba zajistit, aby běžecké boty dobře odolávaly opakujícímu se zatížení spojenému s během po tvrdých plochých plochách.

Pokud budete běhat v terénu či na lesní cestě, je dobré mít běžecké boty, které jsou schopné zajistit lepší stabilitu a vyrovnají se s případnými nerovnostmi.

Pro většinu běžeckých akcí pro začátečníky vám bude stačit:

  • Běžecké boty – vhodné pro daný terén, kde se poběží
  • Navigace – hodinky či mobil s GPS
  • Horní vrstva oblečení, která odvádí pot ven
  • Běžecké šortky nebo legíny
  • Batoh pro uložení denních potřeb
  • Hydratační systém – ve formě integrovaného vaku v běžeckém batohu či ve formě lahví na opasku

Běžecký batoh pro začátečníky

Batohy na běhání se mohou lišit v závislosti na tom, co si potřebujete vzít s sebou a jak dlouho poběžíte. Pro rychlý závod vám bude stačit běžecký opasek. Ten většinou obsahuje malé množství potravin, pití, klíče a drobné.

Výhodou běžeckých batohů je jejich nízká hmotnost a dostatek úložného prostoru, kam se vejdou i navigační zařízení, větší množství vody či náhradní oblečení.

Základní vrstvy běžeckého oblečení pro začátečníky

Když se vám zvýší srdeční frekvence, zvyšuje se také tvorba potu. Z tohoto důvodu potřebujete prodyšné oblečení více než kdy předtím. Začíná to hned první vrstvou na vaší pokožce.

Pro běh byste měli mít základní vrstvu, která je navržena tak, aby byla pohodlná a odváděla vlhkost při běhu. Pro začínající běžce se doporučuje běžecké tričko s krátkými rukávy z technické tkaniny a pro zimní měsíce s dlouhým rukávem.

Samozřejmostí by měly být ploché švy a hladký design, která bude těsně přiléhat k tělu a tím poskytne dobré podmínky pro odvod vlhkosti.

Dobrou volnou je také běžecké oblečení z vlny Merino. Merino je vlna z ovcí Merino z Nového Zélandu, která má plyšová a měkká vlákna. Nesvědí a zároveň absorbuje vodu uvnitř svých vlastních vláken asi do 30 % své vlastní hmotnosti předtím, než ji pouští zpět na pokožku. Jde o přírodní materiál, který může být pro některé běžce vhodnější než technický umělý.

Exercise in a park

Běžecké boty pro začátečníky

Pohodlná běžecká obuv je nezbytná, pokud chcete běhat bez rizika zranění. Nejlepší běžecká obuv by měla poskytnout dostatečnou podporu a správné množství polstrování v mezipodešvi v souladu s vašimi potřebami.

Z toho také vyplývá, že jedny boty na běh nejsou vhodné pro všechny. Všichni máme svůj charakteristický běžecký styl a máme tendenci běhat na patách nebo špičkách. Možná běháte v dobré formě ale někdy vaše nohy vyběhnout při běhu ven nebo dovnitř.

Vaše nové běžecké boty by měly být flexibilní, aby byly pohodlné, a přesto dostatečně robustní, aby se dokázaly vypořádat s případnými kameny na cestě. Podrážka je důležitá oblast, kterou je třeba dobře uvážit. Na nerovném povrchu se hodí silnější a robustní pro zajištění přilnavosti a rovnováhy.

Nejhorší typy běžeckých bot jsou ty, které mají minimální vnitřní polstrování a ploché podrážky, neboť způsobují příliš velký tlak na chodidlo při běhu na tvrdém povrchu.

Pro outdoorový běh v terénu doporučujeme např. trailové boty Inov8, které jsou vysoce flexibilní a zvyšují citlivost při běhu. Design podrážky je ideální pro začátečníky.

Při běhu po silnici či na tvrdém plochém povrchu vyzkoušejte některý model běžeckých bot Nike s jednotkami odpružení Nike Air Zoom, které vám pomohou s lepší ochranou chodidla.

Běžecké boty Nike, Inov-8, Adidas i Salomon najdete v běžecké speciálce – www.mujbeh.cz

Jsi 898. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.