Výběr běžecké bundy nemusí být horor

Už jste někdy vybírali běžeckou bundu a měli jste pocit, že se v záplavě nylonu a polyesteru ztratíte? Pochopením některých základních pojmů, s kterými se při výběru setkáte vám mohou pomoci lépe se zorientovat a vybrat, co nejlépe. Podíváme se tedy na některé z nich:

Typ ochrany před deštěm

Jakákoliv bunda nabízí určitý stupeň odolnosti proti vodě. Porozumění terminologie vám pomůže určit, jakou úroveň ochrany má konkrétní běžecká bunda.

Vodotěsné versus voděodolné

Pokud o bundě řekneme, že je vodotěsná znamená to, že má dostatečnou odolnost proti nárazovému dešti. Vzhledem k tomu, že se většina výrobců není schopna dohodnout na nějakém pro všechny závazném testu, můžete i tak očekávat, pokud ji výrobce označí jako „waterproof“, tak zvládne i pobyt v bouři.

78Oproti tomu označení Waterproof/breathable znamená, že materiál udržuje déšť od proniknutí do pokožky tím, že odvádí vodu či pot zpět na vnější stranu bundy. Pokud se chystáte běhat a čekáte, že se budete potit, je tohle ideální varianta.

Odolnost vůči vodě neboli – Water-resistant je určitým mezistupněm. Materiál je prodyšný a zvládne slabý déšť na krátkou dobu.  Většinou se jedná o lehčí běžecké bundy, které nejsou určeny do deště.

Vodotěsnost/neprodyšnost – nebo také Waterproof/nonbreathable je materiál, který můžeme přirovnat k nouzové pláštěnce nebo ponču. Pokud budete v klidu a stačí vám udržet déšť venku je tento materiál výhodný i díky nízké ceně. Pokud však plánujete běhání či jinou aktivitu, nepočítejte s větší účinností.

Odolnost proti větru versus větruodolný

Stejně jako odolnost vůči vodě se vztahuje na vodotěsnost, větru odolný materiál se stane „windproof“ v okamžiku kdy výsledky testů překročí stanovenou hranici 60 + mph.

Co se týče rozlišení jde v podstatě o podobné jako u voděodolnosti. Pokud je běžecká bunda odolná proti větru, musí umět blokovat nárazový vítr a samozřejmě také déšť. V této skupině můžete najít bundy s nějakou technologií proti větru, které jsou zároveň považovány za odolné proti vodě.

Větru odolné – Windproof – jsou často ultralehké a dají se snadno složit do kapsy. Jsou vyrobeny pro krátké výlety, kde nečekáte nějaké extrémní bouřky.

Co znamená prodyšnost – breathability?

Prodyšnost v případě vodotěsné a prodyšné bundy na běhání znamená změnu pravidel. Nikdo nechce běhat venku ve své vlastní sauně. Právě proto funguje tzv. přenos vodní páry, kterou vědci následně nazývají „prodyšnost“.

Přenos potu či páry prostřednictvím bundy funguje částečně proto, že teplý vlhký vzduch zevnitř je přitahován k chladnějšímu a relativně suššímu vzduchu venku. Právě účinnost tohoto procesu přenosu par pomáhá určit výsledky výzkumu různých outdoorových výrobců po celá desetiletí.

45Uslyšíte také řadu tvrzení o účinnosti těchto řešení, což znamená že klasická nepromokavá bunda z Gore-Texu® už není jedinou možností.

Dnešní běžecké bundy skutečnědovedou dýchat mnohem lépe než jejich předchůdci. Opět platí, že není k dispozici nějaká certifikační autorita, která měří výkon prodyšnosti. Proto mohou výrobci používat různou terminologii i méně účinnou úroveň prodyšnosti, která funguje lépe, pokud máte pod bundou teplejší izolační vrstvu, oproti kvalitním výrobcům jejich bundy na běhání tohle nepotřebují.

TIP: Běžecká bunda NIKE W NK JKT STADIUM je výsledkem dlouhého vývoje společnosti Nike právě se zaměřením na dosažení, co nejlepšího poměru vodotěsnosti a prodyšnosti. Dámskou i pánskou verzi najdete v našem e-shopu.

Vodotěsné a prodyšné Technologie

Klíčovým prvkem nepromokavé tkaniny je povlak nebo membrána, která blokuje déšť a zároveň umožňuje potu unikat ve formě páry. Vzhledem k tomu, že je relativně jemná bude vázána na ochrannou tkaninu za využití laminátu. Téměř všechno oblečení do deště se vyrábí za použití laminátu nebo povlaku, i když přesné složení se v každém z nich budou lišit.

Vodoodpudivá vrstva

Většina běžeckých bund včetně těch s označením waterproof/breathable má navíc i speciální vodoodpudivý povrch DWR. Její účinek můžete sledovat na vnějším povrchu bundy, když na ni padá déšť tak doslova jako korálky sjíždí po povrchu bundy.

Často přehlíženou věci při zakoupení oblečení s tímto povrchem je údržba, která má zajistit stále stejnou účinnost. Když se vodoodpudivá vrstva zničí nebo vyprchá,může být povrch tkaniny více mokrý.

Podkladové membrány nebo povlak vodu ještě zadrží, ale samotný povrch bude mokrý, což zpomalí pohyb potu či páry směrem ven. Lepkavé oblečení se může začít lepit na kůži, což pak vyvolává pocit, jako že bunda netěsní.

Je zajímavé, že moderní prostředky DWR šetrné k životnímu prostředí se opotřebovávají rychleji než starší produkty. Proto pravidelné ošetření této speciální vrstvy by mělo být součástí vaší rutiny při péči o běžeckou bundu.

Když uvidíte, že déšť na povrchu přestal korálkovatět, nebo je povrch tkaniny mokrý je čas na ošetření přípravkem pro obnovu DWR vrstvy.

Jak vidíte seznámili jsme se s několika pojmy, které se vztahují k odolnosti běžeckých bund a materiálů. Doufáme, že vám pomohou s výběrem té správné bundy, která vás v dešti či nepohodě nezklame!

Běžecká speciálka Můjběh

Jsi 1122. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.