Prodej bytu v Praze: jak zjistit cenu své nemovitosti?

Správně nastavená cena je klíčem k úspěšnému prodeji. Máme pro vás pár tipů, jak stanovit cenu při prodeji bytu v Praze, a prozradíme, kde zjistíte tržní cenu zdarma.

Rozdíl mezi tržní a nabídkovou cenou

Mezi prodávajícími panuje mýtus, že se jedná o dvě stejné hodnoty a často je také mezi sebou zaměňují. Mezi tržní a nabídkovou cenou je ale zásadní rozdíl a jeho neznalost vám může prodej bytu v Praze zbytečně zkomplikovat.

Nabídková cena je částka, za kterou se nemovitost nabízí. Tedy cena, která je uvedena v inzerci. Tržní cena je ta, za kterou se nemovitost skutečně prodá. Podle statistik se od tržní ceny, tedy částky, za kolik se byt skutečně prodá, liší až o desítky procent.

Z toho vyplývá, že očekávat, že se byt prodá za nabídkovou cenu uvedenou v inzerci, není běžné. Naopak: se slevou kupující počítají. Pamatujte, že při prodeji dochází ke kompromisu mezi poptávajícím a nabízejícím.

Oba si musíte navzájem vyjít vstříc a často i slevit ze svých nároků a cena, na které se shodnete, je onou tržní cenou, tím bodem, ve kterém se střetává nabídka s poptávkou. Stejně tak je to i u prodeje bytu v Praze.

Tipy pro stanovení tržní ceny

Ceny bytů v Praze jsou velmi různorodé, záleží nejenom na typu bytu, dispozici a budově, ve které se nachází, ale také na lokalitě, výhledu, okolí či dostupnosti. Přibližnou cenovou hladinu stanovíte podle ceny podobných nemovitostí v dané lokalitě či okolních ulicích.

Podívejte se na realitní inzerci, vyhledejte byty na prodej Praha, a tím si uděláte přehled, jak se nabídkové ceny v dané oblasti pohybují. Počítejte s tím, že tržní cena bude přibližně o 20 % nižší.

Tržní cenu lze také zjistit přímo pomocí cenových map, které evidují skutečné tržní ceny z kupních smluv vložených na katastr nemovitostí. Výsledky jsou ale zpoplatněné.

Zjištění tržní ceny zdarma

Proč platit, když nemusíte. Na internetu existuje služba, která vám zajistí zjištění tržní ceny z cenových map zdarma. Stačí na www.ziphome.cz vložit nabídku prodeje bytu v Praze bez realitky. Realitní seznamka zipHOME.cz vám pomůže s kompletní přípravou vaší nemovitosti na prodej: od stanovení tržní ceny a nastavení prodejní strategie, poradí, jak správně napsat inzerát či nafotit nemovitost. Samozřejmostí je inzerce na prestižních realitních serverech. To vše snadno a stále bez realitky.

Celým prodejem vás provede zipHOME asistent, potřebné tipy a praktické návody najdete podle jednotlivých témat v blogu v sekci pro prodávající.

Cena nemovitosti a rekonstrukce

Rekonstrukce automaticky neznamená navýšení ceny. Váš vkus se totiž nemusí setkat s pochopením u potenciálních kupujících, kteří hledají Praha byty. Neplatí zde pravidlo, že náklady na rekonstrukci přičtete k ceně bytu. Naopak její změna může být pro kupujícího investicí navíc.

Šikovné tipy, jak se připravit na prodej bytu v Praze a navýšit cenu nemovitosti až o 20 %, najdete také na blogu zipHOME.cz realitní seznamky. Při stanovování tržní ceny nemovitosti je potřeba zohlednit každou maličkost. Objektivně zhodnoťte možnosti, které nabízí samotná nemovitost i okolní prostředí, vyhněte se subjektivnímu hodnocení.

Špatně nastavená cena pokazí celý prodej

Přípravu na prodej bytu v Praze nepodceňujte. Špatně nastavení cena umí prodej pěkně znepříjemnit. Pokud uvedete cenu výrazně vyšší, vystavujete se riziku, že se vám nikdo neozve. A pokud ano, budou se ihned zajímat o slevu a vyjednávat.

S příliš nízkou cenou sice vzbudíte rozruch v inzerci a dveře se na prohlídkách netrhnout, ale zbytečně přijdete o peníze, které byste při správně stanovené ceně mohli mít. Podezřele nízká cena také vysílá signál, že s nemovitostí „něco je“.

Správně nastavená tržní cena zohledňuje všechny parametry prodávané nemovitosti, je mezi nabídkami bytů v Praze konkurence schopná. Jak na to?

Zjistěte tržní cenu své nemovitosti zdarma na zipHOME.cz, kde vám také pomohou s nastavením správné prodejní strategie.

Jsi 212. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


sdílej:
Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedintumblrmail

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.