P. Kohout: Nová kniha nebude povídková

Pavel Kohoutautor-kohout po  dvou odborných knihách ze světa fotografování vydal také knihu Povídky. Jedná se sbírku humorných příběhů sepsaných za dob studií a nově upravených. Co o knize říká sám autor a jaké má plány do budoucna, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Jaký máte pocity z ohlasů na Povídky?

Jsem naprosto spokojen a všem za zpětnou odezvu tímto děkuji. Ona ta kniha vyšla hlavně díky kladným ohlasům, které měly povídky již v minulosti.

Jedná se tedy o staré povídky ze šuplíku, které byly pouze oficiálně vydány?

Svým způsobem ano. Já jsem s psaním povídek začal už na střední škole. Úplně první byla Den s reklamou, která v původním znění vznikla jako slohová práce na téma fejeton. A vzhledem k tomu, že měla úspěch, jak u učitelky tak i u spolužáků, vznikaly další příběhy. Některé texty jsem následně zaslal do časopisu trnky- brnky, kde byly otištěny. Jednoduché doma vytištěné sešity s povídkami jsem rozdával i kamarádům. A na základě kladných ohlasů jsem se rozhodl vydat povídky jako oficiální knihu, což si vyžadovalo určité zásahy do textů.

Povídky jsou tedy nově upravené?

Spíše si vyžadovaly pravopisnou korekci a drobné stylistické úpravy, základ textů zůstal. Texty vznikly během více než desetiletého období a za tu dobu se mi styl trochu změnil.

Jsou tedy v knize všechny povídky, nebo máte něco v záloze?

V záloze nemám nic. V knize jsou všechny povídky, které mě něčím zaujaly i po letech. Několik se jich do knihy nedostalo, jelikož mi už přišly nezajímavé.

obal-povidkyZaznamenal jsem v ohlasech srovnání s povídky Šimka a Grossmanna. Jak byste je přirovnal Vy osobně?

Povídky Šimka a Grossmanna mám dodnes v oblibě stejně tak jako díla Zdeňka Svěráka či dalších autorů. Určité ovlivnění tvorby tam tedy možná je, ale určitě bych to nechtěl přirovnávat.

Souběžně s knihou Povídky vyšla i kniha 4Povídky, která je zdarma..

Ano, je to z důvodu, aby si čtenář mohl sám posoudit styl textů. Jak název napovídá v knize jsou 4 ukázkové povídky pro přečtení zdarma.

A to je jakýsi reprezentativní vzorek pro nalákání čtenáře?

Těžko říci do jaké míry reprezentativní, jelikož v knize je celkem povídek 55 a každá je zcela jiná. Je to spíš ukázka stylu a humoru.

Jsou povídky zcela smyšlené nebo vycházení ze zažitých skutečností.

Každý námět vznikl na základě nějaké inspirace. Něco jsem zažil sám, něco je z mého okolí a něco mám z vyprávění. Když jsem následně námět zpracovával, rozvinul se příběh smyšlenostmi, které mě napadli. Mnohdy se z reálné příběhu stala nereálná bláznivina.

Tvoříte další nové povídky?

Povídky ne. Mám však rozepsanou další humornou knihu, kterou bude tvořit jeden hlavní příběh. Bude psána v podobném stylu jako jsou povídky, přibude však trochu větší prokreslení postav i okrajově vážnější životní momenty.

Už je plán na vydání?

Vzhledem k tomu, že z knihy mám přibližně třetinu první verze rukopisu, žádný konkrétní termín není. Rád bych, kdyby to bylo v druhé polovině příštího roku.

Opět bude pouze jako elektronická kniha?

S největší pravděpodobností ano, formát e-knih mám osobně velmi oblíbený. Navíc neočekávám několikatisícový prodej papírové knihy, pro který by se vyplatil náklad vydání. A v menším nákladu by se cena knihy vyšplhala na několika násobek té elektronické. Já bych nechtěl s konečnou cenou opět překročit 100 Kč, aby byla kniha snadno dostupná.

Jsi 2014. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.