Jak na olejování dřevěných kuchyňských desek

Dřevěná pracovní deska by měla být připravena v čistém stavu, nesmí být také popraskaná či jinak poškozená, neboť se tam pak mohou zachycovat bakterie, které u kuchyňské desky nejsou hygienické.  Nejdříve se podíváme na utěsnění pracovní desky

Kuchyňská pracovní deska z tvrdého dřeva by měla být ošetřena minimálně 3 vrstvami ochranného oleje na dřevo, a to ze všech stran ještě před její instalací. Dobrou volbou je např. TOP olej Osmo s dobrou vydatností z přírodních materiálů.

Co se týče potřebných vrstev oleje, platí, že v oblastech, kde deska musí absorbovat více vlhkosti, což jsou např. výřezy kolem umyvadle, baterií nebo kde se vaří je lepší přidat. Dostatečné jsou např. další 3–4 ochranné vrstvy oleje.

Aplikace oleje

Aplikace oleje na kuchyňské desky se provádí hadříkem, který nepouští vlákna, tj. určitě nepoužívejte štětec. Můžete použít např. staré tričko nebo něco podobného, co nepouští chloupky.

Při samotné aplikaci oleje je lepší nanášet spíše několik tenčích vrstev než jednu silnou. Pro dosažení, co nejlepšího výsledku olej na dřevo aplikujete ve směru dřevěných vláken. Jakmile dokončíte první nátěr, možná zjistíte, že některé části dřevěné desky schnou rychleji než jiné.

Je to dáno rozdílnou absorpcí dřeva.  Vyčkejte cca 15 minut a pak znovu hadříkem rozetřete po celé ploše. Dejte si pozor na to, aby vám na povrchu neuschnuly velké nánosy oleje.

Druhý a další nátěr na desku naneste podobně s tím, že mezi jednotlivými vrstvami by měla být asi hodina pauza, aby se olej stihnul dobře vsáknout. Zjistili jste, že je v některých částech povrch hrubý?

Pro vytvoření hladšího povrchu využijte buď další vrstvu oleje nebo povrch jemně drátěnkou rozbrušte. Pro jemné broušení můžete použít i smirkový papír s jemností mezi 120–180.

Dodatečná péče a údržbě olejované pracovní desky

Tím, že budete pravidelně aplikovat na povrch vaší kuchyňské pracovní desky olej, udržíte její vzhled stále jako nový bez známek opotřebení.

U nové pracovní desky je většinou doporučeno, ošetření olejem na dřevo každý den prvních cca 6 týdnů. Následně již stačí asi jednou za 3 měsíce. Desku nemůžete přeolejovat. Tzn. pokud si myslíte, že potřebujete oleje víc, použijte ho.

Nezapomeňte používat pouze tenké vrstvy oleje a pomocí hadříku bez vláken odstraňujte po cca 10–15 minutách přebytečný olej z povrchu desky.

V případě rozlití vody nebo další kapaliny na povrch desky, by měl být okamžitě vyčištěn, aby se zabránilo tvorbě skvrn na povrchu – zejména během prvních týdnů po instalaci. Doporučujeme mít pro tyto účely speciální utěrku, kterou budete skvrny odstraňovat.

Pracovní desku pravidelně čistěte pomocí teplé vody a mycím přípravkem. Vodu aplikujte pouze mírně a následně ji, co nejdříve setřete, aby nebyla na povrchu moc dlouho.

Čemu se vyhnout a čemu ne?

Nikdy nepoužívejte víceúčelové čistící prostředky, které obsahují chemické čistící látky – speciálně se vyhněte různým čistícím práškům. Pro čištění můžete použít nylonovou čistící houbu, ale počítejte s tím, že oblast může vyžadovat opětovné naolejování.

Pro přípravu pokrmů vždy používejte samostatné prkénko na řezání. Práce přímo na pracovní desky poškodí povrch.

Horké pánve, předměty s drsným dnem nebo vlhké předměty by neměly být pokládány přímo na dřevěnou desku. Používejte žulové podložky, žáruvzdorné rohože nebo stojany. Přímý kontakt s železnou nebo měděnou nádobou může zbarvit povrch dřeva.

Velký výběr olejů na kuchyňské pracovní desky najdete na stránkách www.plechovka-barvy.cz

Jsi 1466. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.