fbpx

K. Luka: Líbí se mi atmosféra dobrodružství a romantických hrdinů

lukaJeště teplou novinkou, která se tento měsíc objevila v prodeji, je debut české spisovatelky Katherine Luka s názvem Dračí nevěsta. Dračí nevěsta je krásné fantasy s mágy, jednorožci, statečným drakobijcem a zrůdným drakem, který má zálusk na krásné panny.

Jak vznikal příběh i úžasný titulní obrázek, který je také dílem autorky, si můžete přečíst v následujícím krátkém rozhovoru.

Jak byste svůj debut Dračí nevěsta čtenářům představila?

Je to archetypální příběh, který jsem ale zvedla, zatřepala s ním a pokusila se některé věci převrátit na ruby. Nejsem ale zase takový experimentátor, abych zavrhla klasický konflikt dobra a zla, protože mi přijde stále aktuální a důležitý.

Přišlo mi zajímavé vzít hlavní hrdinku, která chce úplně obyčejný normální život – a pak ji přinutit udělat hodně nenormální věci, aby toho dosáhla. Všimla jsem si totiž, že jinak většinou hlavní hrdinové chtějí něco měnit, být někým jiným, něco neobyčejného zažít. Sanje, moje hrdinka, o nic takového nestojí. A tak toho dostane pořádnou porci. Ani v jejím světě totiž není setkání s drakem úplně běžná zkušenost. O dracích se i tam většinou vyprávějí pouze legendy…

Jak dlouho kniha vznikala?

Nosila jsem ten příběh v hlavě asi rok a pak s přepisy psala další rok. Po večerech, když jsem uspala děti.

obal-nevestaProč jste si vybrala prostředí mágů a draků, čím Vás přitahuje?

Je to spíš prostředí legend a mýtů. Líbí se mi atmosféra dobrodružství, romantických hrdinů a odvážných a krásných panen. Kromě toho toto prostředí nabízí hodně možností. Člověk taky nemusí ověřovat údaje, zda to či ono bylo možné. V tom je historická romance mnohem obtížnější. Pokud se tedy člověk snaží alespoň trochu držet reálií.

Co Vás inspirovalo k příběhu?

Obraz, který jsem už dřív malovala pro soutěž Turistických oddílů mládeže, a který se posléze stal titulním obrázkem příběhu. Takže vlastně první byl pocit, barva, obraz dívky a bestie. Teprve potom se začal vyloupávat příběh.

Co vás a kdy přimělo k tvůrčímu psaní?

Hmm… Kdybych neuměla psát, tak bych pravděpodobně byla vypravěčem… :o)

Svým sourozencům jsem vyprávěla už odmala. Ale první příběh podobného typu jako Dračí nevěstu jsem napsala už na střední škole.

Další otázku zaměřím na titulní obrázek, který jste sama malovala – jakou technikou je malovaný a jaký má originál rozměr?

Technika je vaječná tempera na balicím papíru. Používá se někdy na školách, protože je o hodně levnější, než olejové barvy a působí trochu podobným dojmem. Originál má asi 70 cm x 100 cm. Výhoda hrubého balicícho papíru je, že si člověk může uříznout, kolik potřebuje. Výsledný obraz jsem vyfotila a dál s ním pracovala v grafickém programu. Například jsem trochu měnila pozadí.

Malujete profesionálně, nebo je to pouze koníček?

Neživím se malováním, ale část mé pracovní náplně se týká tvorby plakátů a různých jiných tiskovin. To ovšem připravuji v počítači a většinou za použití fotek. Na tempery jsem už hodně dlouho nesáhla. Poslední dobou nejčastěji kreslím tužkou, pastelkami nebo vodovkami. A většinou jsou to schematické obrázky na pokyn: „Mami, namaluj mi pejska“ :o)

Teď se ale hodně těším na přípravu obálky k rozepsanému románu. Možná, že opět opráším tempery, uvidíme…

Tak už víme, že jste nadaná spisovatelsky i malířsky.. Ještě nějakému uměleckému směru se věnujete?

Výchově dětí, dá-li se to tak říct. Ale zda jsem v tomhle umění nadaná, to ukáže až čas.

Psaní je časově velmi náročné, a tak se radši do ničeho složitějšího nepouštím. Choutky by byly, jsem nezvladatelně kreativní člověk, jenže taky trochu lenoch a mívám potíže dotahovat projekty do konce. I proto je pro mě každý dopsaný příběh malým vítězstvím. A to si samozřejmě vychutnávám, i když je mi jasné, že i Dračí nevěsta má své mouchy. Pořád se učím a vlastně mě na tom baví i tohle. Je to výzva: Podaří se mi to tentokrát už napsat tak, aby moji beta čtenáři neremcali…?! Ale jsem jim moc vděčná. Nutí mě dívat se na příběh čerstvýma očima a zlepšovat se.

Píšete či plánujete další knihu?

Už asi čtvrt roku válčím s rozepsanou historickou romancí z Anglie po Napoleonských válkách. Hodně jsem ji přepisovala a teď jsem asi ve třetině.

Kromě toho doufám, že už brzy začnu připravovat k vydání dobrodružnou romanci z prostředí Divokého západu. Opět mě na tom baví hlavně charaktery a vztahy hlavních postav. Odvážné hrdinky, které táhnou děj dopředu a zároveň neupírají prostor mužským hrdinům, kteří mají v příběhu důležité místo. Tenhle konkrétní román vypráví o dvou sestrách, které chtějí na Západě začít nový život. Cesta je ale nelehká a otázkou zůstává, zda je útěk od problémů to nejlepší řešení.

Snažím se psát pokud možno hodně civilně, bez šílených výbuchů vášně, tak typických pro tento žánr. Ale jak se mi to daří, je na posouzení čtenáře.

Jsi 2732. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Z nabídky našich e-knih vybíráme:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.