A jaká je Vaše motivace?

V rámci projektu Don’t Give Up, který Jazyková škola PELICAN koordinovala, proběhl výzkum, jehož hlavním cílem bylo zjistit, jaké jsou hlavní příčiny předčasného ukončení jazykových kurzů u dospělých studentů, proč není více než polovina dospělých studentů schopna se cizí jazyk naučit, a co je naopak ke studiu motivuje.

Není překvapením, že ekonomická situace značně ovlivňuje setrvání dospělých studentů ve studijní skupině. Právě špatná finanční situace a neschopnost kurz nadále splácet patří mezi nejčastější příčiny předčasného ukončení jazykového kurzu. Mezi další příčiny pak patří hlavně nedostatek času.

Ti, co si jdou za svým

Dnes ale chceme být proaktivní a pozitivní. Proto se dnes nebudeme zabývat problémem předčasného ukončení jazykových kurzů dospělými studenty, ale naopak, vypovídáme úspěšné studenty našich kurzů, navštěvující veřejné kurzy, pomaturitní studium i firemní jazykové kurzy, kteří proti ztrátě motivace doposud úspěšně bojují a jdou si svědomitě za splněním svých cílů. Ať už je tím cílem získání práce v zahraniční firmě nebo jen možnost objednat si na příští dovolené jahodovou zmrzlinu v mateřském jazyce navštívené země.

V odpovědích účastníků kurzů se nám neustále opakovalo jedno důležité slovíčko: motivace. Právě udržení si motivace považují studenti naší školy za klíč k úspěchu, ať už navštěvují kurzy pro veřejnost nebo třeba firemní kurzy angličtiny. Můžete mít ty nejlepší učebnice, ty nejlepší metody i tipy, jak se slovíčka za víkend naučit. To vše Vám však bude houby platné, pokud ztratíte právě motivaci ke studiu.

Jak si tedy podle našich studentů správně udržet motivaci?

„Pro mě bylo důležité ještě před začátkem kurzu sama sobě říct, proč je proč chci kurz němčiny vlastně navštěvovat. Určit si svůj malý cíl,“ říká Kateřina, kterou zanedlouho čeká z němčiny státní jazyková zkouška. „Zkoušela jsem se němčinu začít učit už několikrát, ale bez cíle. Pak jsem si řekla, že bych ráda zkusila práci zdravotní sestry v Rakousku. Měla jsem jasný cíl, osobní motiv, díky kterému jsem se posunula dál. Byla to první fáze mého úspěchu,“ směje se Kateřina.

„Já zpívám v kapele“, říká Honza. „Máme originální texty v angličtině, ale moje angličtina nebyla dobrá. Pomaturitní studium angličtiny pro mě proto bylo skvělou volnou. Čtyři vyučovací hodiny se denně intenzivně věnuji angličtině, odpoledne stíhám brigádu a večer máme zkoušky s kapelou, kde vlastně angličtinu taky procvičuju. Šel jsem do toho se stanoveným cílem – zlepšit hlavně svou výslovnost a být za čas schopný sám skládat texty v angličtině. Moje motivace byla jasná a asi taky díky tomu hodiny neflákám a snažím se je na 100 % využít,“ říká Honza.

„Mojí motivací je vyhrát sázku,“ směje se Alena. „To víte, je mi 48 let, není žádná sranda do hlavy ještě něco nacpat. Byly jsme ale minulé prázdniny s kamarádkami na dámské jízdě v Itálii a večer u piva jsme se vsadily, že kdo na příští dovolené bude umět italsky, nebude muset platit pivo,“ říká teď už zcela vážně Alena. „Jsme ženské bláznivé a šly jsme do toho všechny čtyři.

Vydržela jsem ale jen já a jedna moje kamarádka. Všechny jsme navštěvovaly jiné jazykové školy, holky nejsou z Brna. Já vždycky říkám, že to není mnou, ale že Jazyková škola PELICAN je to kouzlo, díky kterému mě studium pořád baví!“

Tomášova firma začala spolupracovat se zahraničními partnery a tak začal přicházet do styku s angličtinou čím dál častěji. „Bylo trapné, když nám volali nějací vážení papaláši ze zahraničních firem a nikdo nebyl schopný s nimi pořádně něco vyjednat. Taky proto jsem šéfovi navrhl vyzkoušet firemní vzdělávání. Nikdo z těch chlapů by ve volném čase do kurzů nechodil. Takhle máme angličtinu v rámci pracovní doby, je to pro nás takový bonus. My jsme spokojení a šéf je taky spokojený. Je to win-win situace,“ říká Tomáš o firemních jazykových kurzech.

A jaká je Vaše motivace? Vybíráte si způsob výuky podle toho, co Vás baví? Zkuste popřemýšlet nad tím, jak chcete dospět ke svým cílům a pak navštivte Jazykovou školu PELICAN, která sídlí v centru Brna. Slovíčka do hlavy Vám sice nevčaruje, ale nějaké kouzla přeci budou, a to zejména takové, které se budou týkat udržení Vaší motivace!

Jsi 610. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.