Hynek Řihák: Komunismus nebyl zlatým obdobím našich dějin

Nejnovější kniha opět posouvá naše žánrové hranice. Dvouletá práce Hynka Řiháka Bylo za komunistů lépe? Se zařazuje do kategorií historie, fakta a politika, tedy něco, co jsme dosud nevydali. Autor věnoval opravdu hodně úsilí sběru faktů a přípravě podkladů, aby připravil souhrnné dílo, které dokládá, že komunismus opravdu nebyl zlatým obdobím našich dějin.

Proč jste se rozhodl napsat tuto knihu?

Ekonomie po první světové válce přišla s teorií o nemožnosti ekonomické kalkulace za socialismu, která má vést k nedostatkům a jiným poruchám v zásobování. Zajímalo mě, zda k nedostatkům jiným poruchám docházelo i u nás v Československu.

Už při prvním listování knihy a odkazů na zdroje, je znát, že jste knize věnoval hodně času. Jak dlouho vznikala?

Kniha samotná vznikala několik měsíců, ale její obsah je jen výběr z mnohem větší práce.  Ta trvala asi dva roky, ale pro běžného čtenáře by byla příliš rozsáhlá.

A bylo dříve vejce nebo slepice – tedy Váš zájem o historii komunismu, ze kterého vznikla kniha, nebo nápad na knihu, který vzbudil zájem o historii?

Nejprve byla ekonomie, pak historie a nakonec kniha. Původně jsem nepočítal s tím, že by z toho mohlo vzniknout něco většího. Významně tomu napomohly stenoprotokoly z jednání České národní rady a Slovenské národní rady, kde o hospodářských problémech tehdejší doby mluví sami komunisté (poslanci, ministři a odborníci).

Komu byste knihu doporučil, aby si jí přečetl?

Je určena především běžnému čtenáři, který si občas rád přečte i něco z historie. Určitě je určena i těm, kteří pochybují o tom, že komunismus byl zlatým obdobím našich dějin.

Jaké máte vzpomínky na dobu komunismu vy osobně?

Chodil jsem tehdy pravidelně nakupovat, takže si pamatuji, že u nás na sídlišti často nebylo třeba obyčejné plnotučné mléko (v pytlíku s fialovým potiskem), člověk musel často stát frontu i na pouhý košík, aby se vůbec dostal do obchodu, a některé prodavačky byly opravdu nepříjemné. Jídlo ze školní jídelny děti někdy hromadně vracely. A samozřejmě si dobře pamatuji zchátralé fasády v centru Brna.

Zajímáte se i o další historické etapy naší země potažmo světa?

Ano, o 19. století a 1. polovinu 20. století. Napsal jsem knihy Ne až tak divoký „divoký“ kapitalismus a Svět brněnských svépomocných a charitativních spolků divokého kapitalismu.

Jaký je váš názor na aktuální politickou situaci, kdy prezident navštívil sjezd komunistické strany a je reálná šance, že strana bude i ve vládě?

Paradoxně to může komunistickou stranu zničit. Vládní odpovědnost a vláda s velkopodnikatelem může vést k její diskreditaci v očích jejich voličů. Uvidíme.

Komunistické ideály, zdá se, ovšem hned tak nezmizí.

Jaké máte plány do budoucna?

V současnosti pracuji na textu, který se týká socialistické stránky Hitlerova režimu.

Jsi 844. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 2

  1. 2018-06-22

    […]   Na stránkách vydavatele si můžete přečíst ještě rozhovor s autorem – Komunismus nebyl zlatým obdobím našich dějin.   Vydáno: 2018 Vydal: KKnihy (pouze e-kniha) Počet stran: […]

  2. 2018-11-21

    […]   Na stránkách vydavatele si můžete přečíst ještě rozhovor s autorem – Komunismus nebyl zlatým obdobím našich dějin.   Vydáno: 2018 Vydal: KKnihy (pouze e-kniha) Počet stran: […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.